Efendimiz ve Çocuk Terbiyesi :

Efendimiz ve Çocuk Terbiyesi :

Bir binanın yapılışında temel ve o temeller üzerine dikilecek olan taşıyıcı direk ve kirişler ne kadar sağlam olursa , binanın dış ve iç darbelere karşı mukavemeti de o kadar sağlam olur .

Toplumun kalitesi , iki unsurun kaliteli olmasıyla eş değerdir . Kişi tek başına bir temeldir . Kişinin Ahlâki değerlere sahip olması , binanın temellerinin sağlam olması demektir . Binanın direkleri olan aileler de , fertlerinin üstün nitelikleri doğrultusunda toplumu ayakta tutar .

Bu sebeple çocuklarımızın “” Ağaç yaşken eğilir “” sözüne binaen , küçük yaşlarda İslâmi terbiyeyle yetiştirlmesi , bunların daha sonra oluşturacakları ailelerin de sağlam temeller üzerine bina edilmesini sağlayacaktır .

Eğer bir fert , aile ve toplumda İslâmi değerler ön planda değilse , bir gün dışardan veya içerden gelecek darbelerle yıkılması kaçınılmaz olur . O topluluklarda anarşi asla son bulmaz . Kendi ebeveynine karşı iyi davranmayan nesil , ailesinin dışındaki insanlara karşı da olumsuz davranır .

Bu konuyla ilgili Efendimiz Aleyhisselâm Hadis-i Şeriflerde şöyle buyurmuştur :

“” Size iyi davranmaları ve iyilik yapmaları hususunda çocuklarınıza yardımcı olunuz . Ana , baba isterse çocuklarından , ana , babaya karşı kötü davranma duygusunu uzaklaştırabilir “” ( Taberani )

“” Çocuğunun kendisine iyi davranmasında ona yardımcı olan babaya Allah rahmetini bol kılsın “” ( İbn-i Ebi Şeybe — İbn-i Hibban )

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: