“işte bu Kur’an mübarek bir kitaptır. Onu Biz indirdik””‏

Hiç kuşku yok ki Kur’an, sadece bilgilenmek ya da kültürümüzü artırmak amacıyla değil, onun şaşmaz ilkelerine tabi olmak, emirlerine uyup yasaklarından kaçınmak suretiyle bu dünyada da öbür dünyada da mutlu bir hayat sürmek amacıyla okunmalıdır.

“işte bu Kur’an mübarek bir kitaptır. Onu Biz indirdik. Öyleyse ona tabi olun ve ’a karşı sorumluluğunuzun bilincine varın ki O’nun rahmetine erebilesiniz.” (6/155)

Allah Rasulü(sav) ve ashabı, Kur’an-ı hayatlarında uygulamak amacıyla okurlardı. Ashabın Kur’an hocalarından Abdullah İbn Mes’ud’un(ra) konuyla ilgili ifadeleri hayli öğreticidir:

“Biz Kur’an-ı on ayet, on ayet alırdık ve aldığımız on ayeti anlayıp hayatımıza aktarmadan diğer on ayeti almaktan kaçınırdık. Kur’an insanlara, onunla amel etsinler diye nazil olmuştur. İlk nesiller Kur’an-ı amel etmek için okudular. Sizin her biriniz ise, Kur’an-ı başından sonuna kadar okur, tek bir harfini dahi bırakmaz; halbuki onunla amel etmeyi tamamen terk etmiştir.”

İbn Mes’ud’un bu ifadelerinden şöyle bir formülasyona gidilebilir: bir mümin, her gün on ayeti tam manasıyla anlayıp gönlüne sindirmeye ve uygulamaya çalışırsa,Allah Rasulü gibi “yaşayan Kur’an” olma hedefine sürekli mesafe kazanır, her gün kendini yeniler, imanını ve heyecanını diri tutar, Salih amellerini çoğaltır ve Allah’ın rızasına ve rahmetine kavuşur.

ALLAH Teala, vahiyle sağlıklı bir ilişki kurabilen ve Kur’an-i ilkeleri ayakta tutan birey ve toplumların temiz, arı-duru, hoş bir hayata sahip olacağını, buna karşılık vahiyden yüz çevirenlerin ise sıkıntılı zor ve dar bir hayata mahkum olacağını beyan buyurur:

“Kim iman edip de Salih ameller işlerse, ona tertemiz bir hayat bahşederiz.” (16/97)
“Kim Zikr’imden (Kur’an’dan) yüz çevirirse, onun için dar/zor bir hayat vardır; kıyamet günü de onu kör olarak haşrederiz.” (20/124)

Reklamlar

3 responses to this post.

 1. Posted by yusuf on Nisan 6, 2010 at 5:11 pm

  ESSELAMUN ALEYKÜM KARDEŞİM ALLAH RAZI OLSUN

  Cevapla

 2. Posted by fahriye on Nisan 11, 2010 at 7:41 am

  ALLAH razı olsun bitanem,maşaallah arı gibi çalışıyorsun.ALLAH nazarlardan muhafaza etsin,RABBİM emeklerinin karşılığını fazlasıyla verir İnşallah.RABBİM kuranı okuyup öğrenmemizi ve öğrendiklerimizle amel etmeyi bizlere nasip eder İNŞALLAHHH.RABBİ min rahmeti ve bereketi üzerine olsun,sevgilerimle ve dualarımla kal..

  Cevapla

 3. Posted by gülay on Nisan 11, 2010 at 8:06 am

  amin amin amin can ablaciğim.hosgeldin hayırlı sabahlar dilerim

  Cevapla

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: