Edep – Haya – İffet‏

Aşık olmak günah mı?
Sual: Günah işlememek şartı ile birini sevmekte mahzur var mıdır?
CEVAP
Sevgi, insanın elinde olmayan bir duygudur. İffeti, yani namusu korumak ve günah olan işlerden kaçmak şartı ile birisine karşı sevgi duymakta mahzur yoktur. Hatta iffetini koruyarak sevgisini gizlemek çok sevaptır. Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:
(Aşkını gizleyip, iffetini muhafaza ederek ölen şehiddir.) [Hakim, Hatib]

(Aşkını gizleyip, iffetini muhafaza ederek, sabredenin günahlarını, Allahü teâlâ affedip Cennetine koyar.) [İbni Asakir]

Demek ki, dinimizde iffeti muhafaza etmek ve sevgisi sebebiyle günah işlememeye sabretmek, çok sevaptır. Çünkü genel olarak sevgi insanı kör ettiği için, insanın kendisini günah işlemekten alıkoyması zordur. Zor olan işleri başarmanın sevabı da büyük olur. Hadis-i şerifte buyuruldu ki:
(Ümmetimin üstün olan kimseleri, aşk belasına maruz kalınca iffetini muhafaza edenlerdir.) [Deylemi]

İffetin önemi

Allahü teâlâ, insan neslini devam ettirmek için, erkek ve kadınları birbirlerine cazip kılmıştır. Aynı zamanda, bu duygu karşısında, insanları dünyada çetin bir imtihana tâbi tutmuştur. Bu imtihanı kazanan, dünya ve ahiretin kahramanıdır. İnsanların iyi veya kötülüğü, daha çok iffet işinde belli olur.

Allahü teâlâ, Kur’an-ı kerimin birçok yerinde, iffetini koruyabilene, büyük mükafatlar vaat etmiş, iffetini korumayana da, Cehennem azabını göstermiştir. Allahü teâlâ, iffetsizleri, adam öldüren bir katil ile bir tutmaktadır. Müminlerin vasfını anlatırken de buyuruyor ki:
(Müminler, namazlarını huşu içinde kılar, boş, lüzumsuz şeylerden yüz çevirir, zekatlarını verir, iffetlerini korur, emanet ve ahidlerine riayet eder.) [Müminun 1-8]

İffetsiz olan, Allah katında günahkâr, halkın yanında da itibarsızdır. Bir namussuzun toplumdaki iyilerin yanında itibarı [saygınlığı], bir köpeğin itibarı kadar yoktur. Zengin ve çok güzel bir kadın, eğer iffetsiz ise, itibarsızdır. Fakir ve namuslu bir kadın ise, her zaman itibarlıdır, saygıya layıktır.

Dünyadaki pek çok rezaletler, cinayetler, kavgalar, kıskançlıklar, özetle bütün fenalıklar, iffetsizlik yüzünden meydana gelmektedir. İnsanların pek çoğu, iffetsizliğin kötülüklerini bildikleri halde, kendilerini bu kötü yollara sapmaktan alıkoyamaz. Bu kuvvetli duygu karşısında, insanları alıkoyacak çareler vardır. Bu; terbiye ve ahlak meselesidir.

Allah’tan korkan bir insan iffetsiz olamaz. O halde, çocuklarımıza Allah korkusunu öğretmeye çalışmak, bizim için en başta gelen görev oluyor. Allahü teâlâdan korkmak için, Allah’ı iyi bilmek lazımdır. Allah’ı bilmek için, Onun büyüklüğünü ve sıfatlarını öğrenmek zorundayız. Allahü teâlâyı hiç düşünmeyen bir topluluk için, Allah korkusuna sahip olmak kolay değildir. Allahü teâlâdan korkmak da, bir bilgi, bir çalışma ve bir gayret işidir. Durup dururken, Allah korkusu meydana gelmez. Dinin emir ve yasaklarına riayet edene kolay gelir.

Özellikle büyük şehirlerde iffet işi tehlikeli bir yoldadır. Bir genç kızın, kendi başına yalnız kendi aklı ve anlayışı ile iffetini muhafaza etmesi, cidden güçtür. O genç kız, eğer biraz da güzelse, hatıra ve hayale gelmeyen tehlikelerle çevrilmiş demektir. Bu tehlike, okulda, yollarda, otobüste, komşularda, hatta evinin içinde, telefonda, internette yakasını bırakmaz.

Kızlarımız, tehlikeler karşısında aciz bir mahluk olarak, ahlaksızların elinde bir oyuncak olmamalıdır. Bu devirde herkesten, her yerde ona zarar gelebilir. Bu zarar, onun parasına, puluna değil, şeref ve haysiyetinedir. Paraya olan zarar telafi edilebilir. Manevi zarar, yerine konamaz. Ahlaksızların içinde genç kız için şerefle yaşamak çok güçtür. İffetli bir kız, diğer bazı kızlar gibi, flört yapmaya heveslenmemeli. Bu tehlikeli bir tecrübedir. Esasen flörtle yapılan evlilik, çok zaman mutluluk getirmez.

İffeti muhafaza için, gençleri zamanında evlendirmeli, iffeti zedeleyecek yerlerden uzak durmalıdır. Gençliğin hakkı adı altında çeşitli eğlenceler, genç kızı elde etmek için birer tuzaktır. Bunun tuzak olduğuna inanmayan bir kız, tuzağın içine düştükten sonra, aklı başına gelir. Fakat iş işten geçmiştir. Tuzağın görünüşteki cazibesine kapılan kızlar, erkeklerin elinde çabucak birer oyuncak hâline gelir. Kendine güvenen bir kız bile, onların karşısında sonuna kadar dayanamaz. Yakışıklı bir erkeğin aldatıcı gülümsemesi karşısında, yenilebilir. Artık o kız, tuzağa düşmüştür. O tuzaktan kurtulan pek az veya hiç yoktur. Halbuki, o tuzak dediğimiz eğlence yerlerine gitmemek daha kolay bir iştir. (Göz görmeyince, gönül katlanır) diye bir atasözü vardır. Oraya gitmeyen bir genç kız, oranın tehlikesinden kurtulmuş olur. Giderse, kurtulması zordur.

İffet; bir genç kızın veya kadının, değer biçilemeyen bir mücevheridir. Bu mücevheri ele geçirmek için, Allahü teâlâdan korkmayan her erkek bütün şeytanlığını kullanır. Ele geçirdikten sonra, maksadına erişmiştir. Artık o, mücevherlikten çıkmış, âdi bir taş olmuştur. Sokağa atılıverir. Bu alışverişte, erkek, bir namus hırsızı, kadın ise, mücevherini çaldırmış, bir zavallıdır.

Resulullah efendimiz buyurdu ki:
(Bir kızın küfvünü [dengini] bulunca, hemen evlendiriniz!) [Tirmizi]

Görülüyor ki, kadını, kızı küfvüne, yani dengine vermek gerekir. Küfv, erkeğin soyda, malda, din işlerinde ve şerefte kadına uygun olması demektir.

Küfv demek, zengin olmak, maaşı çok olmak demek değildir. Küfv olmak, erkeğin salih müslüman olması, namaz kılması, içki içmemesi, yani İslamiyet’e uyması ve nafaka kazanacak kadar iş sahibi olması demektir. Erkeğin, yalnız zengin olmasını, apartman sahibi olmasını isteyenler, kızlarını felakete sürüklemiş, Cehenneme atmış olurlar. Kızın da namaz kılması, başı, kolu açık sokağa çıkmaması gerekir.

Reklamlar

2 responses to this post.

  1. Posted by gülay on Haziran 7, 2010 at 8:42 pm

    Yarın mahşerde hepsi yüzümüze tükürecekler haberiniz olsun.Erkeklere;Futboldan; içinde hava olan topun peşinden koştunuz, Hakk\’a koşup kendinizi geliştirmediniz. Bize yardımcı olmadınız.Kız arkadaşlarınızla kahkakalar atmak hoşunuza gitti. Acaba ruhunuzun mu nefsinizin mi hoşuna gitti ??Ezan okunurken hiç içiniz titremedi dimi ? Haydi kurtuluşa, haydi kurtuluşa derken; Siz neden adımlarınızı daha hızlı attınız, Hakk\’ın çağrısından neden kaçtınız ??Tv; başlı başına bela. Avrupa\’nın ahlâktan mahrum gençlerine özendiniz baka baka.. Nedeeennn ? Hakk\’ın bir gün hesap soracağını neden unuttunuz ? Cebinizde marka marka telefonlar, birinin ağırlığı 100 gram, neden 25 gram ağırlığında olan bir takke yok ki cebinizde, bu mu Hakk\’a saygı sevgi ?Kızlara;Arkadaşınızın doğum günü partisine gittiğinizde neden kuran okumadınız ? Şeytan öyle istedi çünkü… Şeytan işini en mükemmel şekilde yaparken sen naaptın, onun istediklerini yaptın …………..Sokağa çıkacağınız zaman yarım saat aynanın başında kendinizi süslediniz. Allah\’ın rızası için namaz kılacağınız abdesti neden 10 saniyede aldınız ? Allah\’ın rızası için namaz kılıyor musunuz ? Tadil-i erkana dikkat ediyor musunuz ? Dua ederken zulüm altındaki din kardeşlerinizi düşünüyor musunuz ?Bir erkeğin peşinden aylarca koştunuz da Hakk\’ın peşinden gitmediniz. Kafirlerin şarkıları ile çoştunuz onları ezberlediniz. Allah\’ın ayetlerini ezberlemediniz ? Yarın Allah; hafızanı nerelerde kullandığını sorunca ne diyeceksiniz ?Tv; gene karşımıza çıktı bu baş belası.. Yahu Allah sizi televizyon bakın diye mi yarattı ?? Kafirleri izliyorsunuz hoşunuza gidiyor, daha sonra onlar gibi olmaya özeniyorsunuz.. Hoşunuza felan gitmiyo şeytan öyle gösteriyor..Elinizde taşıdığınız çantanın içinde bir çok işe yaramayan eşya.. Neden birde başörtüsü yok ? Allah\’ın emri değil mi ? Dininin emri değil mi ?? Siz hangi dine mensupsunuz ??Kalblerimiz o kadar kararmış ki,,,,,,, Haram olan şeylere o kadar gitmişiz ki; bişey olmaz diye diye.. Bir kağıda hergün 10 nokta koyun bakalım 15 yıl sonra onda temiz bir yer bulamazsınız. Kalbler o kadar kararmışki, şeytan istediğini bize istediği gibi gösteriyor. Uzun yazdığım için kusura bakmayın, sizi düşünmesem yazar mıydım bunu düşünün. Aklınıza getirir miydim bunu da düşünün..

    Cevapla

  2. Posted by gülay on Haziran 7, 2010 at 8:48 pm

    Ya Rabbi!Kiyamet günündeGünes bir mizrak indigi vakitHararetVücut ve cigeri yaktigi valitSenin sancagin altinda gölgelendir bizleri ya Rabbi!!Cehennem yetmis bin zincirini koparipMahser halkina saldirdigi vakitteBizim PeygamberimizCehenneme karsi diz cöküpDur ya Rabbi!Oglum Ibrahim kizim FatimaSana feda olsunIlla ümmeti illa ümmetiBen ümmetsiz Cenneti neyleyeyim dedigi vakitBizleride onun karsisinda mahrum etme ALLAH,IM !!Isyan ettim bas kaldirdimGünah isledimAma yine sana geldim ALLAH,imSenin rahmetin boldurAffediciliginin üstüne yokturYine kapina geldim ALLAH,imBildigim baska kapi yokGünahkar olsamdaKapindan baska kapiyi calmadimO kapiyi ac ALLAH,imDergahina al,kapindan geri cevirmeTevbe ediyoruzSenden af diliyoruz ALLAH,im……BIZLERI AFFET…..Amin!

    Cevapla

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: