Tesettür en büyük korunak‏

Dinimiz, kadınların örtünmelerini emrederken erkeklerin de bakışlarını tutmalarını isteyerek cinsel günahlara geçit vermemiştir.Giyinmenin nedeni, iffetin ve namusun sembolü olmasından da kaynaklanır. Örtünme; iki cinsin birbirine karşı gayrimeşru eğiliminin yaygınlaşmasını ve kadınların erkekleri tahrik etmesinin önüne geçmenin adı sayılabilir. Her ne kadar hanımların avret yerlerini örtmek şeklinde anlaşılsa bile asıl tesettürü, kadının yabancı erkeklere karşı bir sınır ve mesafe koyması şeklinde anlamak gerekir.

 
Tesettürün, özellikle kalbinde art niyet olan erkeklerin tacizlerine karşı hanımların en büyük sığınağı olduğunu Yüce Rabbimiz şöyle haber vermektedir: “Ey Peygamber! Hanımlarına, kızlarına ve müminlerin hanımlarına söyle; (yabancı erkeklerin yanında, üzerlerini vücutlarını kapatan dış elbiselerini giysinler) Böyle giyinmeleri Müslüman olarak tanınmaları, dolayısıyla sataşmaya uğramamaları için daha uygundur. Allah yargılayıcıdır, bağışlayıcıdır.” (Ahzab; 59)
 
İslamiyet, hanımlardan yabancı erkeklere karşı alabildiğine örtünmesine isterken, Müslüman hanımın kocasına karşı da yerine göre; alabildiğine albenili, güzel, alımlı, bakımlı, cilveli olmasını ister. Yine, İslam’a göre kadının bütün vücudu kocasına helaldir. Hanımlar en güzel kıyafetleri ve güzelliklerini, sadece kocası için sunmalı ve onu dışarının büyülü dünyasından, evine çekmeyi ve bağlamayı bilmelidir.
 
Eşler bilmelidir ki; başkasında cazip gibi görünen özeliklerin tamamı kendi eşlerinde de vardır. Ayrıca, karı ve koca eşlerini başkalarıyla kıyas etmemelidirler. Çünkü herkesin özelliği farklıdır. “Çirkin insan yoktur, süslenmeyen insan vardır” sözü bu açıdan doğrudur. Kişiler, eşlerinin üstün ve güzel yanlarını görüp onunla mutlu olmaya ve ailelerini mutlu etmeye çalışmalıdırlar.
İslâm’da namahrem (nikâhı düşen) kadınlara bakılması haramdır. Zira bütün ahlak dışı münasebetler, bakışmalarla başlar. Bakışmalar, ahlaksızlığı derece derece yükseltir.

Kalbin ana girişi gözdür. Şehvetli bir bakış, karşı tarafın belki davetkâr bir gülüşüne sebep olabilir. Bir gülüş konuşmaya, konuşma buluşmaya, buluşma ise zina gibi korkunç durumlara götürebilir.

İnsanoğlu yaratılışı icabı, özellikle erkek cinsi, çabuk tahrike kapılan bir yaratıktır. Evde, okulda, işyerinde, pazarda, TV’de ve her yerde, açık kadınlarla muhatap olan erkekler, yoğun bir cinsel tahrikin ve yönlendirmenin kurbanı olmaktadırlar.

Öyleyse zina fiilini önlemek için en mühim ön tedbirlerden biri, göze hâkim olup şehvet nazarıyla harama bakmamaktır. İslâm âlimleri, harama bakmanın, kalbi bozan en mühim amillerden biri olduğunu kabul etmektedirler. Hatta seleften bazıları, “Namahreme nazar etmek, kalbe düşen zehirli bir oktur.” demişlerdir. Zehir nasıl zahiri vücudumuzu bozarsa manevi bedenimizi de öyle bozacaktır.
Açık saçık görüntülere bakmak, müstehcen içerikli filmler seyretmek ve buna benzer muhtevada yayın yapan internet sitelerine girmek, namus ve iffet için en büyük düşmanlardandır.

İşte Cenabı Hak, ailelerin, dolayısıyla toplumun saadetini zedeleyen felaketleri, Kur’anı Kerim’de ayetleriyle ve gönderdiği peygamberiyle bize haber vermiştir. Kuran’ın emirlerine ve peygamberimizin hadislerine uyulduğu zaman, karı koca arasındaki muhabbet ve iyi münasebet devam eder, mutlu bir hayat yaşarlar. Böylece hem dünyada mesut olurlar hem de ahirette saadete kavuşurlar.

Reklamlar

2 responses to this post.

  1. Posted by neslihan on Ekim 4, 2010 at 10:24 am

    Allah bizede nasip etsin inşallah.

    Cevapla

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: