Peygamberlerin hepsi, insanlara şefkatle, merhametle, sabırla yaklaşmışlar ve bu şekilde kurtarmaya çalışmışlardır.

Allahü teâlâ, kullarına merhamet ederek, onları terbiye etmek, iyi ve kötü huyları öğretmek için Peygamberler göndermiş, bunlarla kullarına doğru yolu, saadet-i ebediyye yolunu göstermiş, kullarını kendine çağırmış, rızasının, sevgisinin yeri olan Cennete davet etmiştir.

İnsanlara şefkat göstermek, merhamet etmek demek, onların ahiretlerini kurtarmak ve Cehennem ateşinden korumak demektir. İnsanların dünya işlerine yardım etmek, ahiretlerine yardım yanında hiç kalır. Beled suresinin 17. ve 18. âyetlerinde mealen; (Bundan sonra müminlerden olup, birbirlerine sabır ve merhamet tavsiye ederler. İşte bunlar, eshab-ı yemindendirler, yani Cennet ehlindendirler) buyurulmuştur.


Resulullah efendimiz de; (Başkalarına merhamet etmeyene, merhamet olunmaz) buyurmuşlardır.

Peygamberlerin hepsi, insanlara şefkatle, merhametle, sabırla yaklaşmışlar ve bu şekilde insanları inkâr bataklığından, kötülüklerden kurtarmaya çalışmışlardır. Peygamberlerin sonuncusu ve en üstünü olan Muhammed aleyhisselam da, Allahü teâlânın emir ve yasaklarını, şefkatle, merhametle insanlara bildirmiş ve insanlardan gelen bütün sıkıntılara sabırla karşılık vermiştir. Zira Onunla gönderilen din, bütün dinlerin sonuncusudur. İyiliklerin hepsi, terbiye usullerinin tamamı, Onun dininde yer almıştır. Ona iman edenler ve getirdiği dindeki güzellikleri öğrenenler, dünyada ve ahirette rahata, huzura, saadete, kurtuluşa kavuşurlar.

Bir gün Peygamber efendimizin huzuruna bir müşrik gelir. Ona, onun anlayacağı seviyede İslamiyet’i anlatır. Fakat o müşrik, anlatılanlara hem inanmaz, hem de alay eder. Resulullah efendimiz ise, o kimse inkâr ve alay ettikçe yine bıkmadan, usanmadan ve kızmadan tekrar tekrar anlatır. Müşrik de, her seferinde inkâr eder ve Peygamber efendimizle alay eder. Bu hal bir müddet böyle devam edince, orada hazır bulunan hazret-i Ömer dayanamaz ayağa kalkar ve;

– Ya Resulullah bu kadar da olmaz, izin verin bunun cezasını verelim deyince, Peygamber efendimiz;

– Hayır ya Ömer sen git yerine otur buyururlar ve o müşrike nasihat etmeye devam ederler. Peygamber efendimizin, sabrı, merhameti, şefkati karşısında o müşrik dayanamaz ve;

– Pes ya Resulallah diyerek iman eder ve tam bir Müslüman olur.

Bunun üzerine Peygamber efendimiz hazret-i Ömer’e dönüp ona hitaben;

– Ya Ömer, eğer sana, o kimseye ceza vermek için izin verseydim, bu kişi müşrik olarak Cehenneme giderdi. Ama şimdi Müslüman oldu, kurtuldu. Ben bu dini, sabır ve merhamet ile yaydım buyururlar.

Peygamber efendimizin aklı, şefkati, merhameti ve sabrı o kadar çoktu ki, Arabistan yarım adasında, sert, inatçı insanlar arasında gelip, çok güzel idare ederek ve cefalarına sabrederek, onları yumuşaklığa ve itaate getirdi. Çoğu dinlerini bırakıp Müslüman oldu. Onun uğrunda mallarını, yurtlarını feda edip, kanlarını akıttılar. Halbuki, böyle şeylere alışık değillerdi. Resulullah efendimizin güzel huyu, yumuşaklığı, affı, sabrı, ihsanı, ikramı, o kadar çoktu ki, herkesi hayran bırakırdı. Görenler ve işitenler seve seve Müslüman olurdu. Allahü teâlâ, sevgili Peygamberine emir olarak, Ahkaf suresinde; (Peygamberlerden Ulül’azm olanların sabrettikleri gibi sen de sabret! Onlara azab verilmesi için dua etmekte acele eyleme!) mealindeki âyet-i kerimeyi göndermiştir.

Peygamber efendimizin ve Onun eshabının yolunda olan bütün ehl-i sünnet alimleri ve evliya-i kiramın hepsi de, bu dini, hep sabır, şefkat ve merhametle yaymışlar ve anlatmışlardır.

Netice olarak, her hususta ve bilhassa Allahü teâlânın dinini insanlara anlatma konusunda, şefkatli, merhametli ve sabırlı olmalıdır. Bir kimse, Allahü teâlânın yarattıklarına nasıl muamele ederse, kendisine de öyle muamele edilir. Peygamber efendimizin buyurduğu gibi:
(Birbirlerine merhamet edenlere, Allahü teâlâ merhamet eder. O, merhamet edicidir. Yer yüzünde olanlara merhamet ediniz ki, gökte olan melekler de, size merhamet etsin.)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: