Rabb’inin sonsuz gücünü görebilen insan, yalnızca Allah’a dayanıp güvenecek ve kalbi imanla tatmin bulacaktır.

 

Allah’ın üflediği ruh, yalnızca O’nun nuruyla aydınlık, kalan her şey karanlıktır. Kuran’daki ifadesiyle de çok açıktır ki, insanın kalbi ile arasında Yüce Allah’tan başka bir varlık olması imkansızdır: “…Ve bilin ki muhakkak Allah, kişi ile kalbi arasına girer ve siz gerçekten O’na götürülüp toplanacaksınız.” (Enfal Suresi, 24)

Bana dua edin, size icabet edeyim.” buyuran Allah, kuluna çok yakındır; her insanın dileğini, içinden geçirdiklerini, düşündüklerini, yakınlarıyla konuştuklarını, fısıltıyla söylediklerini, hatta bilinçaltında bulunanları dahi bilir. Kendisi’ne yönelip dua eden, Kendisi’nden dilekte bulunan her insanı duyar, cevap verir. Bu, kullar için çok büyük bir nimettir; Allah’ın rahmetinin ve sonsuz gücünün bir delilidir.

Rabb’inin sonsuz gücünü görebilen insan, yalnızca Allah’a dayanıp güvenecek ve kalbi imanla tatmin bulacaktır.İnanan kullar, Allah’ın kendilerine en yakın olduğuna, dualarını kesinlikle duyduğuna ve icabet edeceğine inanarak yakarırlar ve O da ihtiyaçlarına ve niyetlerine binaen onlar için en hayırlı olanı yaratır. Kendine yalvaranların isteklerini veren (Mucib) Allah, kullarına olan yakınlığını bir Kur’an ayetinde şöyle haber verir:

“De ki: “Eğer ben sapacak olsam, artık kendi nefsim aleyhine sapmış olurum; eğer hidayeti bulacak olsam, bu da Rabbim’in bana vahyetmekte olduğu (Kur’an) sayesindedir. Şüphesiz O, işitendir, yakın olandır. ” (Sebe Suresi, 50)

Kalabalık ortamdaki insanın da, yalnız olduğunu düşünenin yanında da Allah vardır. O gizlinin gizlisini bilir ve “Her nerede iseniz, O sizinle beraberdir, Allah, yaptıklarınızı görendir.” (Hadid Suresi, 4) ayetiyle bildirildiği gibi, insanın her anından, her yaptığından ve her sözünden haberdardır. Ancak inkar edenler tüm bu gerçeklerden habersizmiş gibi yaşarlar:

(Peki) Onlar, Allah’ın gizli tuttuklarını da, açığa vurduklarını da bildiğini bilmiyorlar mı? (Bakara Suresi, 77)

O, insanın her konuşmasından, her düşüncesinden, hayatının her anından haberdardır. İnsan uyurken bile, Allah onun her halini, rüyasında gördüklerini dahi bilir. Bunların tümünü yaratan Allah’tır. Allah kulunun her duasını bir ibadet olarak kabul eder. Bu nedenle inanan insan, ettiği duaya Rabb’inin en hayırlı zamanda ve en hayırlı şekilde karşılık vereceğine iman eder.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: