Çağımız insanının her zamankinden daha çok Hz. Muhammed’i (sas) anlamaya ve örnek almaya ihtiyacı var.

Rabb’imiz: “Allah Rasûlü’nde sizin için güzel bir örnek vardır.” buyuruyor. O (sas), sözleriyle ve hayatıyla bizlere en güzel örnektir. Çağımız insanının her zamankinden daha çok Hz. Muhammed’i (sas) anlamaya ve örnek almaya ihtiyacı var. Çünkü insanlar, ahlâken büyük bir çöküntü içindeler. Neye inanacaklarını, neye bağlanacaklarını bilemiyorlar. Batı’da büyük bir ahlâkî yıkım yaşanıyor. İslâm âleminde ise Batı toplumu her şeyiyle taklit ediliyor. İslâm dünyası, fakirlik, sefâlet ve cehalet içinde yaşarken ahlâk bakımından da zayıflıyor.

Bunların sebebi, Hz. Peygamber’in (sas) sünnetini hayatımızı etkileyen en önemli şey olmaktan çıkarmış olmamızdır. Günümüzde; işçisinin hakkını teri kurumadan veren, kul hakkını düşünerek üzülen, yetim malı yemekten korkan, eksik tartmamak için çaba gösteren insanlar çok az. Olanlar da “saf” kategorisine koyuluyor.

Oysa bu ve buna benzer kaybolan pek çok erdem, hayatımızı düzene sokan ve bize Allah (cc) ve Peygamber’in (sas) rızasını kazandıran özelliklerdir. Peygamberimiz’i (sas) sadece şekil olarak değil, davranışları itibarıyla da örnek almalıyız. Malının iyilerini ön tarafa, kötülerini arka tarafa koyan bir satıcı, ‘aldatan’ durumundadır ve “Aldatan bizden değildir.” hadîs-i şerîfinin muhatabıdır.

Hz. Peygamber (sas) “Ben mekârim-i ahlâkı tamamlamak için gönderildim.” buyuruyor. Mekâ-rim-i ahlâk, güzel ahlâktır.
Kendi içimize dönüp bir bakalım. Bunların hangileri bizde var? Bu özellikler, bütün insanlarda olsaydı dünya Asr-ı Saâdet’e geri dönerdi. Şimdi bize düşen, gayret ederek bu vasıfları “bizim vasıflarımız” haline getirmek ve hayatımızda uygulamak olmalıdır

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: