Hz. Muhammed (asm) kimdir?Insanliga hangi mesajla gelmistir?

Bir mümin icin en büyük basari nedir?
Bir mümin için en büyük basari Allah’in, elçisi Hz. Muhammed (asm) araciligiyla ögrettigi yüksek ilahî ahlaka tutunarak cenneti kazanmaktir. Dolaysiyla Hz. Peygamberin (asm) dogumunu hakkiyla kutlamanin yolu, hayatin akisini Hz. Peygamberin (asm) ögrettigi yolda yeniden gözden geçirmektir.
Hz. Muhammed (asm) kimdir?
Insanliga hangi mesajla gelmistir?
Onu dinlemek ve yolundan gitmek için ne yapmak gerekir?
Onun yolundan gitmenin sonucu nedir?
Cevaplari sirayla ve özetle hatirlayalim:
-Hz. Muhammed kimdir?
Hz. Muhammed Miladi 571 yilinda simdiki Suudi Arabistan topraklarinda kalan Mekke sehrinde dogdu. Bir fakir ve yetim olarak büyüdü. Çocuklugundan itibaren fiziginin, ahlakinin, edebinin, iyiliklerinin dikkat çeken ihtisami vesilesiyle emin/güvenilir sifatiyla meshur oldu. Büyük Melek Cebrail (as) 40 yasindan itibaren kendisine Kur’an vahyini 23 yilda ayet ayet indirdi. Inkârci reislerin tüm saldirilarina/öldürme girisimlerine ragmen Allah’in dinini insanliga teblig etti. Kendisiyle savasanlari yendi ve getirdigi din hizla bölgesine hâkim oldu. Bugün yeryüzünde 1,5 milyar insan Hz. Muhammed’in (asm) getirdigi Islam’a inaniyor.

-Hz. Muhammed (asm) insanliga hangi mesajla gelmistir?

Insanlar ve tüm evren, ilmi, iradesi, kudreti sonsuz; baslangici ve sonu olmayan, kendi kendine mevcut ve hiçbir seye benzemeyen tek Allah’in eseridir. Allah bizim evrenimizi esasen içine yerlestirdigi en önemli canli olan insan için yaratmis ve insanla iliskili bir sonsuzluk yolculugu takdir etmistir. Buna göre, önce ruhlar âleminde yaratilan ve anne rahminde bedenle birlesip dünyaya gelen insanlar, ölümle beden gömlegini çikardiktan sonra ruhen ruhlar âleminde kiyameti ve dirilisi bekler. Iyice yaklasan kiyamet kopacak, bu evren yok olacak ve ahiret evreni ortaya çikacak. Tüm insanlar ve herkes dirilip bir büyük hesap meydaninda toplanacak. Herkes kul hakkindan, ilahi emir ve yasaklardan akli/idraki/niyeti ölçüsünde sorgulanacak. Kendisine teblig edildigi halde kötü niyetle Allah’a inanmayanin bütün iyilikleri yanacak. Son tartida sevabi üstün olan cennetlere yükselecek, günahlari agir gelen de cehenneme düsecek. Böylece herkes kisacik dünyada yaptiklariyla kazandigi ahiret hayati ne ise o hayatin içinde cennette veya cehennemde ebediyen yasayacak.

-Hz. Muhammed’in (asm) yolundan gitmek için ne yapmak gerekir?

Hz. Peygamberin yolu Kur’an-i Kerim’dir. Kuran ana hatlariyla iman/ahlak/ibadet unsurlarindan olusur. Cenneti hedefleyen, her seyi bir planla yaratip yöneten tek Allah’in varligina ve elçilerine, kitaplarina, ahirete, öldükten sonra dirilmeye inanmalidir. Imanini da ilim ve irfan araciligiyla hayat boyunca süphelerden korumalidir. Ilahi emir ve yasaklar çerçevesinde dengeli ve saygin bir hayata özenmelidir: Bu amaçla içkiden, kumardan, zinadan, cinayetten, hirsizliktan, anne-babaya isyandan, sahtekârliktan siddetle kaçinmalidir. Dürüst, ögrenen, çaliskan, sözünde duran, iyiliksever, sorumlu, merhametli bir kisilik gelistirmelidir. Namaz, oruç, zekât, hac ve Allah ile gönül bagi kurmak gibi ibadetleri de yerine getirmeye çalismalidir.

-Hz. Muhammed’in (asm) yolundan gitmenin sonucu nedir?

Hayatinizi saglikli ve huzurlu yasarsiniz. Insanlar arasindaki iliskileriniz olumlu gelisir, toplumda sefkat, iyilik ve dayanisma hâkim olur. Saglikli ve basarili nesiller yetisir. Ölüm korkusu yerine sonsuz saadete geçis ümidi yeserir. Dirilis, hesap ve sorgu kolayca asilir. Bu kisacik hayattaki ahlakli durusa bedel, hayaller ötesi güzelliklerden örülü sonsuz cennet saadetine kavusursunuz.

Su halde, Hz. Peygamberin (asm) dogumunu kutlamak, ardindan içi bos gözyaslari dökmek degil, insanliga ögrettigi yolu iyice düsünüp o yolda tüm hayatini gözden geçirmektir. Allah’in amacina yönelmek, ilahi ahlakla yücelmek ve yüce saadete uçmaktir.

Müminlerin Mevlit Kandillerini kutluyoruz. Her gün ve gecelerini Mevlit Kandilindeki gibi bir özelestiri, degerlendirme ve yenilenme penceresinden görmelerini diliyoruz.

Dr. Muhammed Bozdag

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: