Saygılı olanlar, hep saygı görmüşlerdir.

 

3511893716_a59c5fc2b6Saygı biz insanlar için çok önemlidir. Saygı öncelikle karşındakine saygı göstermek gerektiğini bilmektir. Karşımızdakini sevmesek de ama saygı göstermeliyiz. Saygı aile içerisinde çok önemlidir. Bir binanın temelini ustalar sağlam bir şekilde nasıl atıyorsa, o binanın geriye kalan yerleri de sağlam oluyorsa, işte saygıda böyledir. Ailede temel nasıl atılıyorsa, aile ona saygıyı nasıl öğretirse geri kalan yaşamında da öyle devam eder. Bir bireyin saygısında çevrenin etkisi büyüktür. Biz insanlar susuz yaşayamayan bitkiler gibiyiz. Bitki nasıl su istiyorsa insanlarda öyledir, saygı görmek ister.

Saygı sadece saygı göstermek değil, karşındakine isteyerek saygı göstermektir. Bazı durumlarda sadece saygı göstermek yeterli değildi,  sevgide önemlidir. Saygı her zaman, her yerde herkese gösterilmelidir. Çünkü saygı çok önemlidir. Saygı, biz insanlarda bulunan iyi bir davranıştır. Bazen babamıza, kardeşimize ve çevremizdekilere saygı göstermiyoruz ama en önemlisi de annemize saygı göstermeyerek büyük bir hata yapıyoruz. Annelerimiz bizim için çok önemlidir. Hani şöyle bir söz vardır ya:“Anneye öf bile denmez.” aynen öyle, annemize,babamize öf bile dememeliyiz. Toplumda saygı gösteren bireyler ahlâklı ve saygı gören bireyler olarak görülür. Saygı öğretmenlere de gösterilmelidir. Çünkü öğretmenler anne-babamız gibidir..

Unutmayın ki saygı göstermeyen saygı göremez..

Sevgi bir ruhsal rahatlamadır. Fakat saygı ise vicdanen kendini huzurlu hissetmektir. Örneğin; otobüsteki yaşlı bir adamın ayakta kaldığını gören genç yolcunun yer vermesi, hem yaşlı adamı mutlu eder hem de kendini… Akşam, yastığa başını koyup sabah kalktığında ne kadar huzurlu uyuduğunu fark eder.

Önemli günlerde yakınlarımızın hatırını sormak onlara iyi gelir. Bayramlarda akrabaları ziyaret etmek, büyüklerin elini öpmek akraba bağlarını güçlendirir. Her zaman yanlarında olduğumuzu hissettirir. Saygılı olanlar, hep saygı görmüşlerdir. Saygı, toplumun temelidir. Çünkü ahlâki değerlerimizi bilmeyi ve benimsemeyi öğretir. Değerler, toplumu bir arada tutan ortak amaçlardır. Çocuklar öğrenmeye en açık kişilerdir. Büyüğünden saygı gören çocuklar gelecekte aynısını yaparlar. Onlar bugünün küçüğü yarının da büyüğüdür. Bizim tarihimizde saygı ile andığımız büyük insanlar, her zaman değerlerine sahip insanlardır. Çanakkale Zaferi’nde Türk askeri’nin savaş sırasında yabancı bir askerin yaralandığını görünce hiç korkmadan cesur bir şekilde yabancı askeri sırtlayarak siper aldığı alana götürmesi, ona ve insanlığa saygı duyduğunu gösterir. Tıpkı Mevlana’nın önce hoşgörü sonra adaleti temsil etmesiyle ölümsüzleşmesi gibi…

Yani saygı, bizi bir arada tutan siyasi, sosyal, hukuk alanlarında başarılı bireyler olmamızı sağlayan, bizleri yüksek refah seviyesine ulaştıran en gerekli kişilik özelliğidir. Saygı toplum için vazgeçilmez bir unsur olup toplumunu suç işlemekten alıkoyar ve davranışlarımıza olumlu şekilde yansır.

…………………

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: