Soma kazasından alacağımız ibret….

 

15 05 2014 - 1Soma kazasından alacağımız ibret….
Ankara’nın en büyük mezarlığında cenaze namazını kılıp şehre dönerken, mezarlığın bitişiğindeki bir apartmanın önünde davul zurna eşliğinde gelin getiriliyordu. Sol yanda cenaze defnini, sağ yanda da düğünü görebiliyordum. Hayatın aynı ekranına sığan şu ibretli gerçeğini bir süre izleyip düşündüm o zaman. Hepimiz de öleceğiz ve herkesin de kendince hayatı sürecek. Bir kısım tanıdık eş dost belki gözyaşı dökecek ardımızdan, kalabalıklar duymayacak bile ve hayat gidişimizin ardından aynen sürecek.

Bir gazetecinin yazısından gördüm biraz önce. Soma’da yüzlerce vatandaşımız maden kazasında öldü, ülkede üç günlük yas var. Buna rağmen tv dizilerinin ratinglerinde bir değişiklik olmaması pek de anlamlı sayıda kimsenin eğlencesinden taviz vermediğini gösteriyor. Yirmi küsur yıl önce Erzincan’da yaşanan depremin haberini izlemek için televizyon bulunan bir kahvehaneye gittiğinde beyler kağıt oynuyordu ve birisinin “kapatın şu televizyonu!” diye bağırmasıyla devamını izleyemeyerek çıkmıştım. En büyük ibreti 26 Aralık 2004 gecesi Hind Okyanusunda yaşanan ve birçok şehri yok edip otuz bin insanı yok eden tsunamiye Avrupa bir hafta sonra tepki verdiğinde yaşamıştık. Noel tatilindeydiler ve rahatlarını bozamamışlardı. İnsanlığın durumu budur. Milletçe biz de kapitalistleştiğimiz oranda aynı tavrı taklit ediyoruz.

Elbette çözüm karalar bağlamak, sokaklara taşıp feryat ve figan etmek değildir. Fakat toparlanmaktır. Kendimize gelmektir. Bunca insanın hüznüne hürmet etmektir. Yakında bizim de böyle aniden öleceğimizi görüp kendimize gelmektir. Hayatın geçiciliğini hatırlayıp, oyun ve oynaşla geçen hayatımızı gözden geçirmektir. Kur’an’a dönmektir. Ahlaka tutunmaktır. Sorumsuzluğa, torpilciliğe, liyakatsizliğe, sahtekarlığa, hırsa, ihmalkarlığa savaş açmaktır.
Milletimizin başı sağ olsun. Daha büyük felaketlere düşmeden bu yaşadığımız bize ders olsun. İnşallah olur. Şayet bu felaket bir sabotajdan kaynaklı ise, ki vardiya değişimi sırasında yaşanması zamanlama olarak bu ihtimali düşündürüyor bana, inşallah çıkar ortaya. Bu vakanın sorumluları da dilerim ki hak ettikleriyle en kısa sürede yüzleşirler.
Dr. Muhammed Bozdağ

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: