SAĞLIKTA DA HASTALIKTA DA BİRLİK OLMAK

10155397_474517119341433_1171564729_n
Yüce dinimizde evlilik nesebin devamı, sevgi, saygı, yardımlaşma, dayanışma, varlıkta ve yoklukta bir olma gibi temel ahlak esasları üzerine bina edilmiş ve devamının da aynı güzel hasletlerle olması tavsiye edilmiştir. İslam hukuku, toplumun temel taşı olan ailenin bu erdemler üzerinde sabit kadem olabilmesi için aile fertlerine bir takım görevler yüklemiş ve bu görevleri de eşlerin birbiri üzerindeki hakları olarak belirlemiştir.
Eşlerin birbirleri üzerindeki haklarını şöyle özetleyebiliriz:

Yuvada mutluluğu sağlama: Evlenmekle eşler, müşterek hayatta huzuru ve mutluluğu sağlamak için ellerinden geleni birlikte yapmakla yükümlüdürler.

Sadakat gösterme: Eşlerden her birinin diğerine karşı sadakatle yükümlü olmasıdır. Eşlerden herhangi birinin başka biri ile çok yakın hissi bağlantı kurması, eşin sırlarını açıklaması sadakat yükümlülüğünün ihlaline dahildir.
Çocukların bakımına ve eğitimine ve gözetimine özen gösterme: Eşler birlikte çocukların bakımına, eğitimine, gözetimine özen gösterme yükümlülüğü altındadırlar.

Yardım: Eşler birbirlerine yardımla yükümlüdürler. Bu yükümlülük maddi ve manevi olabilir.

Temel olarak bu başlıklar arasında zikredebileceğimiz bu maddeleri, miras, çalışma, ev işlerinin yürütülmesi, nafaka, mesken, karşılıklı ilişki, hısım ve akrabalarla ilişkileri gibi asli ve tali unsurlarla devam ettirmek mümkündür. Sonra ailede çocuğun dünyaya gelmesiyle bu hakların alanı daha da genişleyerek ana baba ve evlat hakkı devreye girer. İslam hukuku bu hak ve yükümlülükleri sağlam hukuki bir temele oturtarak ailelerin hayatını teminat altına almıştır.

HZ. OSMAN (R.A) HASTA EŞİNE BAKMAK İÇİN BEDİR GAZASINA KATILAMAMIŞTI

Evlilik hususunda belirtilen hak ve yükümlülüklerden biri de sağlıkta olduğu gibi hastalıkta da eşine vefalı davranmak, yanında olmak, bakımını üstlenmektir. Eşlerin birbirine yardımda bulunmalarını, kendileri çok dar ve zor bir durumda olsalar bile onları yalnız bırakmamaları, hizmet ve ihtiyaçlarını görmeleri gerektiğinin en güzel örneğini yine Rasulullah’ın (s.a.v) hayatında görmekteyiz. Hz. Osman (r.a) Bedir gazasında bulunamamıştı. Çünkü, Rasulullah (s.a.v) onun, hanımı Rukiyye (r.a) hasta olduğundan Medine’de kalmasını istemiş ve bu davranışı sebebiyle, “Bedir ehline olan ecirden sana da vardır” buyurmuştu. Hz. Osman da (r.a) diğer sahabiler gibi bu savaşa iştirak etmek istiyordu. Ancak Rasulullah (s.a.v) çocukları yahut hanımı bakıma muhtaç olanları eşleriyle ilgilenmeleri için geride bırakmıştır. Hz. Osman’ın da cihada katılmasını istememiş, kalıp eşine bakmakla da mükafat elde edeceğinin müjdesini vermiştir.

HUMUS VALİSİ HZ. SAİD (R.A) HEM HASTA EŞİNE VE EVİNE BAKIYOR HEM VALİLİK YAPIYORDU

Günümüz erkekleri hanımıyla ilgilenmeyi, sıkıntılı zamanlarında onun yanında olmayı, hatta onunla birlikte hastaneye gitmeyi, neredeyse kendisine ar görmekte. Ancak bizim kendilerini rehber edinmemiz gereken ashab-ı kiram düşündüğümüzün tam aksine, en zor anlarında eşlerinin yanında olmuş, hastalandıklarında ev işlerini dahi üstlenmişlerdir. Şu hadise bunun için iyi bir örnektir:

Hz. Ömer (r.a), Şam’a gittiği sırada Humus’a uğramış ve tayin ettiği valisi Hz. Said’i (r.a) ziyaret etmişti. Valiyle bir müddet görüştükten sonra, onun idareciliği hakkında halkın da fikrini almak istedi. Halifenin şehre geldiğini duyan halk toplanmıştı. Hz. Ömer (r.a) ileri gelenlere, “Ey Humuslular, valinizi nasıl buldunuz? Memnun musunuz? Hakkında bir şikayetiniz var mı?” diye sordu. Halk, umumi olarak memnun olduklarını söyledikten sonra, hikmetini anlamadıkları bazı hallerden dolayı da şikayetlerini dile getirdiler. Hz. Ömer’in ısrarı üzerine, “Sabahleyin vazifesine erken değil de, kuşluk vakti geliyor!” dediler. Hz. Ömer, halkın şikayet ettiği daha büyük bir kusur arıyordu. “Bundan daha büyük bir suçu var mı?” dedi. “Gece olunca bizden hiç kimseyi kabul etmiyor. Ayda bir gün eve kapanıyor, halkın içine çıkmıyor. Bazı zamanlar baygın düşüyor, ölüm tehlikesi geçiriyor!” dediler.

Hz. Ömer (r.a), Humusluları dinledikten sonra, vali Hz. Said b. Amir’i (r.a) çağırttı. İsnat edilen bu kusurların sebebini sormak istiyordu. Biraz sonra vali geldi. Ömer (r.a), halkın huzurunda, şikayetleri teker teker sordu. Bu arada, “Allahım, Said b. Amir hakkındaki hüsn-ü zannımda beni hataya düşürme!” diye de dua ediyordu.
Şikayetler sıralanırken Hz. Said (r.a) gayet sakindi. Hz. Ömer’in (r.a) sözü bittikten sonra, şikayet mevzuu olan meselelerin hikmetini şöyle açıkladı: “Ya Ömer, aslında ben bunları söylemeyi istemiyorum, ama şikayete sebep olduğu için ifade edeceğim: Mesaiye biraz geç gidişimin sebebi, evde hizmetçim yoktur.

Ev işlerinin çoğunu kendim görüyorum. Sabahleyin erkenden hamur yoğuruyor, ekmeği yapıyorum, çocukların kahvaltısını yaptırdıktan sonra abdest alıp çıkıyorum. Geceleri kimseyi kabul etmiyorum; çünkü gündüzleri halkın işi ve derdi için, geceyi de Hak için ayırıyorum. Ayda bir gün halkın içine çıkmayışıma gelince, hizmetçim olmadığı için elbisemi kendim yıkıyorum. Başka değişik bir elbisem de yoktur. Yıkadıktan sonra onun kurumasını bekliyorum. Kuruduktan sonra giyiyor, halkın içine ondan sonra çıkıyorum.”

Tarih kitaplarının naklettiğine Said’in hanımı hastaydı. Bu sebeple hem eşinin tedavisiyle hem de evin diğer ihtiyaçlarıyla ilgileniyordu. Onun ara sıra baygınlık geçirmesinin sebebi ise Mekke müşriklerinin Zeyd b. Desinne’yi gözünün önünde katletmeleriydi. Said (r.a) o zamanlar henüz imanla müşerref olmamıştı ama sonradan bu manzarayı hatırladıkça neden engel olmadığını düşünüyor ve o sebeple de baygınlık geçiriyordu.
Takva ve zühdün zirvesinde bulunan valisini dikkatle dinleyen Hz. Ömer, ellerini açtı, “Allahım, iyi niyetimde beni yanıltmadın, Sana şükürler olsun!” dedi. Başta halife olmak üzere, dinleyenler gözyaşlarını tutamıyorlardı.
Evlilik İslam’ın bir şiarı, peygamberlerin sünnetidir. Evlilik eşleri Allah katında birbirine bağlayan mukaddes bir akittir. Sağlıkta birbirini seven çiftler, kendilerine tevdi edilen bu emaneti hastalıkta da korumak ve gözetmekle mükelleftirler.

Hüseyin OKUR

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: