Kurban Bayramı’mız Hayırlı,Mübarek olsun

1454754_563916567068154_683448458220321873_n
Bayram sevinç ve neşe günü demektir. Her milletin milli günleri, tarihi hatıralarını içeren bayramları vardır. Bir dine mensup insanların da aynı şekilde dini gün ve bayramları vardır. Bizzat Hz. Peygamber (sas) tarafından ilan edilen Ramazan ve Kurban Bayramları Müslümanların en önemli sevinç günleridir.
Dini bayramlarımız, temel anlamda dini duygu ve şuurun sosyal hayatta tazelenmesinin yanında; toplumsal huzur ve barışın temelini oluşturan yardımlaşma ve dayanışma ruhunun canlı tutulmasına vesile olan bayramlaşma, sevgi, saygı, sıla-i rahim, ikram ve hediyeleşme gibi erdemlerimiz bizi hep diri tutan değerlerimizdir.
Bayram günleri yeme, içme ve sevinç günleri olmakla birlikte her bir bayramın farklı anlamı da vardır.
Bayramlar gönül dünyamıza sevgi, saygı, ve imanın yerleşmesi için bir milat olmalı.
Sevgili Peygamberimizin (sas) “..birbirinizi sevmedikçe iman etmiş olmazsınız” Müslim, Îmân,93; Tirmizî, Sıfâtu’l-Kıyâme,56. öğretisi gereği birbirimize olan muhabbetimizi artırarak imanımızı sağlamlaştıralım.

Müslüman’ın üç günden fazla dargın kalmasını hoş karşılamayan Peygamberimizi (sas) dinleyerek dargınsak barışalım ve dargınları barıştıralım.
Komşusu açken müminin tok dolaşmasını uygun görmeyen Hz. Peygamberin (sas) uyarısına kulak verelim. Küçülen dünyamızda uzaktaki, yakındaki kardeşlerimizin açlığını, yoksulluğunu kendimize dert edinelim. Merhamet edersek ilahi rahmet ve merhamete ulaşacağımızı unutmayalım.
Yetimleri görüp gözeterek Aziz Peygamberimizin (sas) cennette beraber olma müjdesine nail olalım.
Filistin-Gazze , Suriye , Irak , Doğu Türkistan ve diğer İslam beldelerinde masum ve mazlum kardeşlerimiz için akan kan ve gözyaşının durması için dua edelim.
Bayram günlerinde, özellikle Anne-Babamızın ellerini öpmeli ve hayır dualarını mutlaka almalıyız. Yüce dinimiz İslam Allah’a ibadetten sonra Anne-Babaya iyiliği emrediyor ve onlara “öf” bile demeyi yasaklıyor. Anne-Babaya saygı ve iyiliğin, akrabalık ilişkilerinin sürdürülmesinin ömre ve kazanca bereket kattığını haber veriyor.
Bu itibarla; bayram sabahı erken kalkıp, temizlenip en güzel elbiselerimizi giyerek camiye gidelim. Karşılaştığımız herkesle hal-hatır sorarak tebrikleşelim. Yoksul ve yetimleri sevindirelim. Büyüklerimizi, akraba ve komşularımızı ziyaret edelim. Hastane ve huzur evlerinde kimsesizlere ziyarette bulunalım. Çocukları sevindirelim. Hâsılı bayramı gereği gibi yaşayalım ve yaşatalım.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: