(1436) Hicri Yılbası ve Muharrem Ayı Hayırlı Mübarek olsun.‏

sevgi hicriiiiii
25 Ekim 2014 Cumartesi Günü idrak edeceğimiz ”HİCRİ YENİ YILI”nızı Tebrik Eder, Tüm İslam Alemi’ne Hayırlara Vesile Olmasını Cenab-ı Allah’tan Niyaz Ederim.
İslâm Dini yepyeni bir nizamla ortaya çıkmış, önceki dinlerin hükümlerini bütünüyle yürürlükten kaldırmıştır. Bu dinin gecesi de gündüzü kadar aydınlıktır.
Müslüman anasından metbu’ olarak doğar, tabi’ olarak değil. Yani o ilmiyle, irfanıyla, yüksek ahlâkiyle ve dindarlığı ile herkese örnek olur, herkes ona uymaya özenir.
O ise kimselere özenmez. Çünkü dini ona yeterince malzeme sunmuş, ihtiyacını karşılamıştır.
O halde diğer dinlerin kutsal saydığı günleri kutlamak, onların âdetlerine uymak, büyük günahlardandır.
Noel Yortusunu Hıristiyan alemiyle birlikte kutlamak da büyük günahlardan biridir.
Hattâ buna özenerek İslâm’da böyle güzel âdetler olmadığını söyler, Hıristiyanları takdir ederse, İslâm Dininden çıkar
Yılbaşında tebrikleşmek de İslâmî sünnetlerden değil, Hıristiyanlara mahsus bir âdettir, Bundan da Müslümanların kaçınması gerekir.Hepimiz Müslümanız elhamdülillâh.
Ama hepimiz Müslümanlığımızın icabını yaşamıyoruz maalesef…
Bazıları yılbaşını, ‘vur patlasın çal oynasın’ düşüncesizliğine dönüştürüyorlar, sanki ömürlerinden bir sene gitmemiş, aksine bir sene kazanmışlar gibi sevinç çığlıkları atarak işi sarhoşlaşmaya kadar götürüyorlar.
Yılbaşı bizleri kendine tutsak etti. Bakınız yılbaşı İsa Peygamber’in doğumu ile Hazret-i Muhammed’in hicretine başlangıç olan yılbaşlarında neler yaptığımızı hayretle seyrediyoruz..Öyle bir kaptırmışızki! kendimizi ,sanki bizler yılbaşı ile doğmuşuz,yılbaşı hayatımızın vaz geçilmezlerinden olmuş…
Batının nerdeyse paskalya bayramını bile ,utanmazsak bizim bayramımız yapacağız. Tabiri cazisse, kapıdan kovsalar ,bacadan gireceğiz.!!
Bizim batı taklitçiliğimiz,hristiyanların bayramını bile ,kendi bayramımız gibi kabul ettirecek mazALLAH! Tam anlamıyla Yüce yaradana teslim olan bir Müslüman ,bu saydıklarımızı yapmaz. yaşadıklarının muhasebesini yapar ,giden ömrünün …!!
Yani ömrümüzün muhasebesini yapmak gerekirken,sevinmek doğrusu akıllı kişinin işi olamaz…Önemli olan o güne özel amaçla yapılmaması yani insanın neye niyet ettiği ,önemlidir.Çünki ameller niyetlere göredir…
Bunları yapan müslüman olamaz!
Dinini tam anlamıyla bilen bir kişilik, önce kendi örf ve adetlerine sahip çıkar ,elin gâvurunun değil! Çocuklarına öncelikle kendi abidlerini,kendi ermişlerini,bir yunus emre ,bir Mevlana ,Şems tebrizi ,Aslan yürekli Fatihleri, anlatacak ve bildirecek.
Yoksa noel baba kılıklı ,elin dedelerini değil… Yetiştirdiğimiz nesiller bizim geleceğimiz olacağına, ne üdüğü belli olmayan ,dini sadece güç kuvvette bulan ,din düşmanlarının geleceği olup çıkacaktır….
“Zulum yapanlara en ufak meyil göstermeyin, yoksa size ateş dokunur. Sizin Allah`tan başka velileriniz de yoktur, sonra yardım da göremezsiniz.
(Hûd, ll/113.)
İslâm’ın beş temel amacından biri dîni (müslümanların hayatında İslâm’ı) korumaktır.
Sanırım ne kadar koruduğumuz ortada .Öyle bir hale geldikki! Kendi dinimizi bilerek ve ya bilmeyerek ,kendi heves ve isteklerimize alet ettik. Bilinen tüm yanlışları ,hayatımızın doğruları kabul ettik. Yılbaşlarını bile ,kendi bayramımız kabul ettik. “Kim herhangi bir gruba benzeşirse o da onlardandır.”
(Ebu Davûd, Libas 4)
Özellikle bu hadis-i şerif çok önemli psiko-sosyal gerçeklere işaret eder. Şekli benzeşmenin sonuçta itikadı benzeşmeye götüreceğini anlatır.
Rahman bizleri yolunda şahit uğrunda şehit kılsın….amin…
Selam ve dua

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: