TEVAZU SAHİPLERİNİN HALLERİ

1476376_686417384716397_1252532614_n
Hz. Ömer (r.a) kibir ve gururun, nemrutların ve firavunların ahlakından, alçak gönüllüğün ise peygamberlerin ve salih kişilerin ahlakından olduğunu söyler. Tevazu ile ilgili ibret alınacak sayısız örnekler görürüz hem Allah Rasulu’nun (s.a.v) ve sahabilerinin, hem de veli zatların hayatlarında.
Bu örneklerden biri de Medine valisi Selman-ı Farisi’nin (r.a) yaşadığı şu olaydır:

Selman- Farisi (r.a) üzerinde gösterişten uzak, sade bir elbiseyle Medine çarşından geçerken, zenginlerden biri onu fakir bir hamal zannederek yanına çağırır. Elindekileri onun sırtına yükler ve beraberce yürümeye başlarlar.

Selman-ı Farisi’nin (r.a) sırtında yük taşıdığını görenler koşarak onların yanlarına gelirler ve ona; “Müsaade buyurun, biz taşıyalım efendim” derler. Selman- Farisi (r.a) hiç istifini bozmadan; “Hayır, ben taşıyacağım, çünkü eşya sahibi sizi değil, beni bu işe tuttu” diye cevap verir. Bu sırada yüklerin sahibi onun vali olduğunu anlar ve rengi değişir.

Ellerine kapanarak özür dileyince Selman-ı Farisi (r.a) tebessüm ederek ona mütevazilik ve samimiyet belirtisi olan şu sözleri söyler: “Hiç üzülmeyin, valilik ayrı şey, din kardeşine hizmet etmek daha ayrı şey. Ben yüklendiğim şeyi evinize kadar götüreceğim. Birbirimize yardım etmek, zayıfların elinden tutmak hepimizin görevidir.” Böylece İslam’ın gönüllere yerleştirdiği tevazunun manasını ona öğretmeye çalışır.

Medineli zengin, Selman- Farisi’yi (r.a) hamal olarak tutunca yolda onunla biraz da alay etmiştir. Bu sebeple Hz. Selman ona; “Bir daha Allah’ın kullarından hiçbirini alaya almayınız, gördüğünüz her Müslümanı da kardeşiniz olarak kabul ediniz ve onlara karşı tevazu kanadınızı yerlere kadar indiriniz” öğüdünü de vermeyi unutmaz.”
(İslam Ahlakından Parlak Sayfalar, Celal Yıldırım)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: