Dinimizde haram helal bellidir.

10460790_506200382839773_5330201372696704894_n

Allah Tealâ ayet-i kerimede: “Ey iman edenler! Allah’a ittika edin ve O’na yaklasmaya vesile arayin ve O’nun yolunda mücahede edin ki felaha eresiniz.” (Maide, 35) buyuruyor.
Bu ayet-i celilede ihtimam göstermemiz, dikkatle üzerinde durmamiz gereken üç sey var:
Bunlardan birincisi Allah’a ittikadir. Yani Allah’in cezasindan, azabindan korkup, haramdan, günahtan, çirkin islerden sakinmak; sayet bir günaha düsüldüyse hemen tevbe etmektir. Haram nedir? Allah Tealâ’nin “yapmayin” diye emrettikleridir. Içki içmeyin, gibi. “Yapin” diye emrettiklerini yapmamak da haramdir. Namaz kilmak gibi. Yani haram, yapilmasi veya yapilmamasi kesin olarak yasak olan islerdir.
Ayet-i celilede dikkat çekilen ikinci husus ise, Allah’a yaklasmaya vesile aramaktir. Yani sadece, ben iman ettim ve Allah’tan korkarim, demekle yetinmeyip, O’na yaklasmayi mümkün kilan bütün firsat, yol, sebep ve vasitalara tevessül etmek, siki sikiya sarilmaktir.
Üçüncüsü mücahede etmektir ki, nefs, seytan, insanlar ve dünya hayatindan kaynaklanan iç ve dis bütün engel ve zorluklara gögüs germektir. Bir zorlukla karsilasilsa bile Allah’a kulluktan geri kalmamaktir.
Ayet-i celilenin sonunda da, bunlari yapanlara Allah Tealâ felaha ermeyi, yani kurtulusu, bitmek-tükenmek bilmeyen saadeti vaad ediyor. Ne mutlu bize ki, müslüman olmak nasip olmus, bunlardan haberdar olmusuz.

Öyleyse bu büyük nimetin kiymetini bilmeye çalisalim. Habersizler, bir sey bilmeyenler gibi davranmayalim. Allah Tealâ’nin lütfu keremiyle, büyüklerin himmetiyle ittika edelim, Allah’tan korkup haramdan, günahtan uzak duralim.

Dinimizde haram helal bellidir. Öncelik de haramdan sakinmaya aittir. Denilmistir ki: “Def-i mazarrat celb-i menfaate râcihtir.” Yani zarari, ziyani olan seyden korunmak, faydali olan seyi elde etmekten önce gelir.

Mesela nafile oruç tutmak faydalidir, sevaba vesile olur. Fakat giybet edersen, yalan söylersen, gözünü harama diker, mâlâyani konusur, bos islerle ugrasirsan orucunun faziletine zarar verirsin; deftere oruç yazilir ama sevabi kalmaz.

Harami islememeye sabretmek büyük bir istir. Binlerce nafile ibadetten evladir. Mesela giybet etmemek, nafile oruç tumaktan efdaldir. Bunun için, mazarrati def etmek, yani harama yönelmemek, giybete girmemek, caddede, çarsida harama bakarak göz zinasi etmemek, namuslu müminin iffetine, namusuna ilismemek gibi insanin karsisina çikabilecek bütün günahlara karsi uyanik olmak icap eder.

Maide Suresi’ndeki ayet-i celilede, Allah Tealâ’nin beyan ettigi mübarek kelama göre yasaklanmis olanlari terk, yapilmasi emredilmis olanlari islemekle ayni sirada oldugundan, önce günahlari terk etmedikçe emirleri yapmak fayda vermez. Kemalât artmaz, yerinde sayar. Insanin o kadar emek harcadigi seyi bir anda kaybetmesi ne kadar üzücüdür! Böyle bir durumdan Allah’a siginiriz.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: